ankarandroloji@hotmail.com 0 312 304 56 07
Dr. Selçuk Sarıkaya Üroloji ve Androloji Uzmanı

Erken boşalma sorunu erkekler arasında yaygın olarak izlenen cinsel işlev bozuklarındandır. Cinsel tatmin sağlanamadan 1-3 dakikadan kısa bir sürede boşalma durumunun gerçekleşmesi olarak tanımlanmaktadır. Cinsel memnuniyetin sağlanamaması ve kadın orgazmın gerçekleşememesi, erkek orgazmının kontrol edilememesi gibi problemlere yol açabilmektedir.  Tanıda ayrıntılı bir tıbbi ve cinsel öykü alınması oldukça önemlidir.

Erken Boşalma (Prematür Ejakülasyon) Alt Tipleri;

-Yaşam Boyu Permatür Ejakülasyon: İlk cinsel deneyimden itibaren mevcut olan durumu ifade eder ve 1 dakikadan kısa sürede boşalma durumudur.

-Kazanılmış Prematür Ejakülasyon: Öncesinde herhangi bir problem yaşamayan hastalarda özellikler psikolojik sorunlara sekonder olarak gelişen ve 3 dakikanın altında boşalma durumu olarak tanımlanmaktadır.

-Subjektif Prematür Ejakülasyon: Kişinin kendini başkalarıyla karşılaştırmak suretiyle erken boşaldığını düşünme durumudur. Kişide kontrol eksikliği algısı mevcuttur.

-Doğal Değişken Prematür Ejakülasyon: Kişinin farklı zaman ve partnerle ile yaşayabileceği erken boşalma durumudur ve normalin bir varyantı (versiyonu) olarak ifade edilir.

Erken Boşalma (Prematür Ejakülasyon) nedenleri arasında;

-Psikolojik nedenler: Performans anksiyetesi, olumsuz cinsel deneyim, tecrübe eksikliği, olumsuz şartlar altında cinsel ilişki öyküsü

-Eşlik eden Sertleşme Sorunun (Erektil Disfonksiyon)

-Organik nedenler: Hormonal bozukluklar (tiroid hastalıkları gibi), Prostat hastalıkları (Prostat büyümesi ve prostat iltihabı), Diyabet (şeker hastalığı), Hipertansiyon (tansiyon yüksekliği) ve kalp hastalıkları

Erken Boşalma (Prematür Ejakülasyon) Tedavisi

-Oral Tedavi: Dapoksetin 30 ve 60 mg (İlişkiden 1-3 saat önce), Selektif Serotonin Geri Alım İnhibitörleri (Boşalmayı geciktirici özellikleri nedeniyle -  günlük kullanım)

-Topikal Krem ve Spray: Lokal Anestezik Madde (Lidokain ve Prilokain) içeren krem ve sprayler tercih edilerek artmış duyarlılığın azaltılması amaçlanmaktadır. Penis cildine ilişkiden yaklaşık yarım saat önce uygulama yapılır. (İlişkiden hemen önce penis iyice yıkanmalı veya silinmelidir)

-Tasarlanmış Cihazlar ve Uygulamalar eşliğinde yapılan Egzersizler

-Kegel Egzersizleri

-Glans Penise Dolgu Madde Enjeksiyonu

-Eşlik Eden Erektil Disfonksiyonun Tedavisi

-Cinsel Terapi (Psikoseksüel, kognitif ve davranış terapisi)